História klubu

Letecko-modelársky klub-122 gen. Dr. M. R. Štefánika v  Trenčianskej Turnej vznikol z podnetu vtedajšieho riaditeľa školy – už nebohého Mgr. Jozefa Znášika v roku 1982. Vtedy ministerstvo školstva SR určilo na školách za dominujúce zakladanie branných a polytechnických krúžkov. Keďže letecké modelárstvo má branný charakter, no v prvom rade vychováva žiakov k polytechnickým znalostiam a zručnostiam bolo rozhodnuté: na škole sa založil krúžok leteckých modelárov pod vedením skúsených modelárov Jána Zemánka a Mgr. Vladimíra Zvaleného. Prví a zakladajúci  členovia krúžku boli:
Vladimír Zvalený ml., Ján Vavruš, Juraj Martinka, Vladislav a Miroslav Klobušickí, Peter Halabrín, Ľubomír Miklánek, Róbert Lazo.
 Títo mladí modelári sa s úspechom vrhli na stavbu hádzadiel a v tú dobu na pomerne veľké vetrone F1H s rozpätím okolo 1600 mm. Po dvoch rokoch poctivej práce sa začali dostavovať prvé výsledky. Na okresných súťažiach začali obsadzovať popredné priečky a asi po štyroch rokoch sa vracali z letiska zo súťaží i s prvými okresnými majstrovskými titulmi. Tak sa stal naším prvým majstrom okresu v kategórii voľných vetroňov F1H Vladimír Zvalený ml.
... A stále sme sa hrali iba na „okresnom piesočku“, no ambície boli väčšie, a tak v roku 1993 na celoslovenskej súťaži v Bratislave – 22. ročníku AMAVETU sa prvým  oficiálnym žiackym majstrom Slovenska v kategórii F1H stal Dušan Vašek, tretí skončil Rastislav Opatovský.
 Ďalší úspešní modelári, ktorí v rokoch 1990 – 1995 robili dobré meno turnianskeho modelárstva boli (vtedy všetko ešte žiaci): Juraj Červeňan, Ján Minaroviech, Rastislav Opatovský,  Juraj Vašek,  Juraj Martinka, Martin Hulaj, Pavol Ježík, Peter Mihál, Ondrej Mihál,  Pavol Suchánek, Ján Šamák a Ján Letko.
 V roku 1996  sa členovia krúžku po prvýkrát zúčastnili oficiálnych Majstrovstiev Slovenska v malých voľných vetroňoch v Martine a úspech našich modelárov prekvapil aj ich samotných. Z deväťčlennej výpravy bodovali so ziskom  medailí a pohárov: za 1. miesto juniorov A3 Dušan Vašek, 1. miesto seniorov F1K (motorové modely s pohonom CO2) Vladimír Zvalený ml., 3. miesto vetrone F1H žiaci získal Ján Letko a 3. miesto seniorov v rovnakej kategórii obsadil vtedy 47-ročný vedúci krúžku Mgr. Vladimír Zvalený.
 Od roku 1998 sme začali poškuľovať aj po „kráľovskej“ vetroňárskej kategórii F1A (voľné – neriadené modely vetroňov s rozpätím  okolo 2400 mm). O dva roky neskôr (2000) Ján Letko a Juraj Červeňan (vtedy iba žiaci), po tom ako získali 1. a 2. miesto v juniorskej seriálovej súťaži majstrovstiev SR sa zúčastnili svojich prvých Majstrovstiev sveta juniorov v českom Všechove. Svojou účasťou iba zbierali skúsenosti a ich umiestnenie v polovici súťažného poľa bolo naším prvým medzinárodným úspechom, ale i záväzkom.
 V roku 2002 sa konali Majstrovstvá sveta juniorov v Lučenci. K Jánovi Letkovi do reprezentácie pribudol Ján Šamák a títo dvaja  s vrbovčanom Tomášom Sedláčkom vytvorili skvelé juniorske reprezentačné družstvo. Odmenou im bolo 3. miesto a bronzová medaila  pre Sedláčka a 6. miesto pre Jána Letka. V družstvách sme skončili na 5. mieste. Týmito výsledkami  sa dostali do povedomia nielen slovenského modelárstva, ale začali mať dobré meno aj na súťažiach európskej a svetovej úrovne. Trenčianska Turná sa stala základňou výchovy slovenského juniorského voľného vetroňárstva.
 Naši najlepší mladí modelári sa začali pravidelne zúčastňovať Majstrovstiev sveta i Európy a začali súťažiť i vo Svetovom pohári. V roku 2003 v českom Všechove (neďaleko sú rodiská Jána Šamáka i Jána Letka) si svoje prvé úspechy vydobyli obaja, keď Ján Šamák  si odniesol víťazný pohár a Ján Letko veľký pohár za 3. miesto juniorov.

Striedali sa Majstrovstvá sveta i Majstrovstvá Európy: – 2003 ME v poľskom Debline (Letko 14. miesto, v družstvách 5. miesto), 2004 MS vo francúzskom Mountcontoure, 2005 ME v rumunskej Suceave (Martin Bohuš 13. miesto, Jozef Rogovský 16. miesto – ešte ako žiaci), 2006 MS v nemeckom Cochstedte – (Martin Bohuš 10. miesto, družstvo SR 4. miesto) a 2007 ME v srbskom Zrenjanine – (Jozef Rogovský 12. miesto), MS v Kyjeve – 4. miesto družstiev zo 17 štátov sveta! Martina Bohuš na 12. mieste.
 Súťaže Svetového pohára, na ktorých mladí modelári začali pravidelne súťažiť, sa stali
okrem domácich seriálových súťaží majstrovstiev Slovenska veľmi vhodnou príležitosťou na meranie svojich síl a konfrontovanie nápadov a zbieraním skúseností. Veď známe napoleonské heslo: „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“ – je stále v platnosti. Výsledkom sú víťazstvá našich juniorov na Svetových pohároch v Maďarsku (2005)  a v Poľsku (2007), v českom Všechove 2008 – všetky Martin Bohuš, 2009 v poľskej Stalowej  Woli Matej Beták.
Celkové 6. miesto Jozefa Rogovského a 7. miesto Martina Bohuša v tejto svetovej seriálovej súťaži za rok 2007 sú výsledkom cieľavedomej a zodpovednej práce celého kolektívu.
 V „malých kategóriách“ (hádzadlá, A3, F1H, F1K) náš klub získal napr. v roku 2008: z okresnej súťaže päť prvých miest, tri prvé miesta z krajskej súťaže a Majstrovstiev SR dva tituly majstrov SR a  množstvo druhých a tretích miest.
 V poslednom čase sa počas zimnej prestávky členovia klubu začali venovať i halovým modelom hádzadiel (F1N) a modelov na gumový pohon (N50), kde dosahujú kvalitné výkony na celoslovenskej úrovni Ing. Ján Letko, Vladimír Zvalený ml, Samuel Zachara, Matej Beták, Juraj Orság, Lukáš Ježík.
 Pre rok 2009 boli v reprezentačnom družstve Slovenska voľných vetroňov kat. F1A všetci (iba naši) reprezentanti: Martin Bohuš, Marek Dohňanský, Matej Beták a ako náhradník iba 11-ročný Samko Zachara. Na Majstrovstvách Európy juniorov 2009 v rumunskej Salonte obsadili celkovo 7. miesto z 18 zúčastnených štátov.

Za takmer tridsať rokov svojej činnosti krúžok vychoval niekoľko desiatok majstrov, nielen okresu, kraja, ale aj Slovenska a stal sa jediným dedinským klubom v SR, ktorý vychováva jedenásť rokov,  od tých najmenších, nových a stálych reprezentantov Slovenska.